Hypatia: Agora #İzledim

Pazar, Mart 31, 2013

Güneşli ve güzel bir İzmir sabahından merhabalar...
2009 İspanya yapımı olan bu filmi izlediğimde hem etkilendim hem de tarihin tekerrür ettiğine, halen bunun farkına varmayan insanlarımız olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştim.

Tarz: Tarih, Dram, Biyografi
Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella, Amber Rose Revah, Oscar Isaac ve Asraf Barhom
Yönetmen: Alejandro Amenabar

Konu:

Theon'un kızı olan Hypatia babasından daha iyi bir matematikçi, dönemin tek kadın filozofu aynı zamanda astronomudur. Tarihte bilinen ilk entellektüel kadın olan Hypatia, aynı zamanda İskenderiye kütüphanesinin müdüresidir. Bu kütüphane hem bilim ve irfan yeriyken ayrıca paganların tanrılarına dua ettikleri yerdir.

Pagan kültürü, Yahudi ve Hristiyan'lar tarafından tehdit edilmektedir.  Çağın en önemli kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi, malesef bu kargaşa da Hristiyanlar tarafından talan edilerek acımasızca yok edilir.

En kıymetli çalışmaları kurtamaya çalışan Hypatia ve öğrencileri kütüphaneyi terk eder.

Hypatia'nın yaşananlar hakkındaki tutumunu yansıttığı şu söz ''Bizi birleştirenler, ayıran şeylerden daha fazla, hepimiz kardeşiz.''

Hypatia'nın bağışladığı kölesinin bir sözü ise; '' ...ben affedilmiştim, ama şimdi ben affedemiyorum...''

Filmde altını çizebileceğim nice şeyler var tabi ki bunları oturup sizin izlemenizi ve yorumlamanızı tercih ederim. Filmin dinlere ve bilime eski çağlarda nasıl bakıldığını çok iyi bir şekilde yansıttığını düşünüyorum ki bırakın eski çağları halen dinler ile ilgili bu kargaşa süregelmekte..


Güzelliği, zekası ve anlayışıyla tarihte önde gelen bir kadının filmin sonundaki cadı yargısı verilmesi ve katledilmesine ... !!!
Bazen bir şeylerin değiştiğini düşünürüz yada buna inanmak isteriz, aslında değişir de... Değişen yöntemi olsa da sonuç ve götürdüğü yer aynı değil midir? Sanırım günümüz buna güzel bir örnek..

Filmin Fragmanı:


Filme verdiğim puan 10 üzerinden 7.5
Zamanınız olduğunda izlemenizi öneririm.
Sevgiler.

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

0 yorum

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben