Ana içeriğe atla

Hypatia: Agora #İzledim

Güneşli ve güzel bir İzmir sabahından merhabalar...
2009 İspanya yapımı olan bu filmi izlediğimde hem etkilendim hem de tarihin tekerrür ettiğine, halen bunun farkına varmayan insanlarımız olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştim.

Tarz: Tarih, Dram, Biyografi
Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella, Amber Rose Revah, Oscar Isaac ve Asraf Barhom
Yönetmen: Alejandro Amenabar

Konu:

Theon'un kızı olan Hypatia babasından daha iyi bir matematikçi, dönemin tek kadın filozofu aynı zamanda astronomudur. Tarihte bilinen ilk entellektüel kadın olan Hypatia, aynı zamanda İskenderiye kütüphanesinin müdüresidir. Bu kütüphane hem bilim ve irfan yeriyken ayrıca paganların tanrılarına dua ettikleri yerdir.

Pagan kültürü, Yahudi ve Hristiyan'lar tarafından tehdit edilmektedir.  Çağın en önemli kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi, malesef bu kargaşa da Hristiyanlar tarafından talan edilerek acımasızca yok edilir.

En kıymetli çalışmaları kurtamaya çalışan Hypatia ve öğrencileri kütüphaneyi terk eder.

Hypatia'nın yaşananlar hakkındaki tutumunu yansıttığı şu söz ''Bizi birleştirenler, ayıran şeylerden daha fazla, hepimiz kardeşiz.''

Hypatia'nın bağışladığı kölesinin bir sözü ise; '' ...ben affedilmiştim, ama şimdi ben affedemiyorum...''

Filmde altını çizebileceğim nice şeyler var tabi ki bunları oturup sizin izlemenizi ve yorumlamanızı tercih ederim. Filmin dinlere ve bilime eski çağlarda nasıl bakıldığını çok iyi bir şekilde yansıttığını düşünüyorum ki bırakın eski çağları halen dinler ile ilgili bu kargaşa süregelmekte..


Güzelliği, zekası ve anlayışıyla tarihte önde gelen bir kadının filmin sonundaki cadı yargısı verilmesi ve katledilmesine ... !!!
Bazen bir şeylerin değiştiğini düşünürüz yada buna inanmak isteriz, aslında değişir de... Değişen yöntemi olsa da sonuç ve götürdüğü yer aynı değil midir? Sanırım günümüz buna güzel bir örnek..

Filmin Fragmanı:


Filme verdiğim puan 10 üzerinden 7.5
Zamanınız olduğunda izlemenizi öneririm.
Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

ZİAJA MANUKA AĞACI YAPRAĞI ÖZLÜ TONİK - MANUKA TREE PURİFYİNG ASTRİNGENT FACE TONER

Cilt bakım rutiniminde olmazsa olmazlardan biri tonik olsa gerek! Tonik kullanmayı seviyorum çünkü cildimi temizledikten sonra nemlendiriciye hazırlamak için gerekli bir basamak olarak görüyorum. Bugün güzellik blogumun konuğu  Ziaja Manuka Tree Face Toner.  Ziaja markasından kısaca bahsetmem gerekirse; 2 eczacı tarafından kurulan Polanya menşeili bir marka. Ülkemizde kozmetik mağazalarında drugstore olarak ürünlerine ulaşabiliyoruz. Fakat markanın dermokozmetik olarak ürettiği ürünler henüz ülkemizde yok. Ziaja bildiğim kadarıyla hayvan testi yapmayan cruelty free bir marka. Ürünün ambalajı renkli ve şeffaf. İçerisinde ne kadar ürün bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ucuz plastik şişe gibi görünüyor olabilir ama kaliteli, eşit dağıtan bir fısfısa sahip. Düşmelere karşı şişe ve fısfıs oldukça dayanıklı.  Manuka Ağacı Yaprağı Özlü Tonik ' in vaadleri şu şekilde: Yağlı ve karma ciltlerde, sıkılaştırmaya ve arındırmaya yardımcı. 14 yaş üstü kişiler için uygun. Ürün etiket

AVON FAR AWAY, GLAMOUR VE INFINITY PARFÜM YORUMLARI

 Yazın son günlerinden sonbahar aylarına geçerken parfüm tercihlerimde bazı değişiklikler oluyor. İşte tamda böyle bir zamanda Avon 'un 25. yılına özel tarafıma yollanmış olan  Far Away Parfüm  çeşitlerini konuşalım mı?   Gördüğünüz gibi bu setin içinde  Far Away EDP, Glamour  ve  Infinity  olmak üzere üç farklı koku bulunmakta. Aslında seride  Far Away Gold, Bella ve Exotic Edp  adlı ürünlerde var fakat henüz onları denemedim. Her birinin kendine has akılda ve vücutta kalıcı kokuları olduğunu düşünüyorum.  FAR AWAY GLAMOUR EDP  Klasik kokuyla bundan yaklaşık 15 sene önce tanışıp şişe şişe kullanan biri olarak Far Away Edp çeşitlerini denemek beni aşırı heyecanlandırdı. Gelen üç parfümden hangisi ilk tercihin olurdu derseniz kesinlikle Far  Away Glamour EDP  derim.  Parfümü ilk sıktığım zaman Frenk üzümü belki biraz greyfurt ve portakal çiçeği karışımı bir kokunun, nergis ve vanilya ile olan harmanını hissediyorum. Bir sürü sonra biraz misk biraz paçuli kokusu... Aklıma gelen ve hi