Ana içeriğe atla

Hypatia: Agora #İzledim

Güneşli ve güzel bir İzmir sabahından merhabalar...
2009 İspanya yapımı olan bu filmi izlediğimde hem etkilendim hem de tarihin tekerrür ettiğine, halen bunun farkına varmayan insanlarımız olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştim.

Tarz: Tarih, Dram, Biyografi
Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella, Amber Rose Revah, Oscar Isaac ve Asraf Barhom
Yönetmen: Alejandro Amenabar

Konu:

Theon'un kızı olan Hypatia babasından daha iyi bir matematikçi, dönemin tek kadın filozofu aynı zamanda astronomudur. Tarihte bilinen ilk entellektüel kadın olan Hypatia, aynı zamanda İskenderiye kütüphanesinin müdüresidir. Bu kütüphane hem bilim ve irfan yeriyken ayrıca paganların tanrılarına dua ettikleri yerdir.

Pagan kültürü, Yahudi ve Hristiyan'lar tarafından tehdit edilmektedir.  Çağın en önemli kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi, malesef bu kargaşa da Hristiyanlar tarafından talan edilerek acımasızca yok edilir.

En kıymetli çalışmaları kurtamaya çalışan Hypatia ve öğrencileri kütüphaneyi terk eder.

Hypatia'nın yaşananlar hakkındaki tutumunu yansıttığı şu söz ''Bizi birleştirenler, ayıran şeylerden daha fazla, hepimiz kardeşiz.''

Hypatia'nın bağışladığı kölesinin bir sözü ise; '' ...ben affedilmiştim, ama şimdi ben affedemiyorum...''

Filmde altını çizebileceğim nice şeyler var tabi ki bunları oturup sizin izlemenizi ve yorumlamanızı tercih ederim. Filmin dinlere ve bilime eski çağlarda nasıl bakıldığını çok iyi bir şekilde yansıttığını düşünüyorum ki bırakın eski çağları halen dinler ile ilgili bu kargaşa süregelmekte..


Güzelliği, zekası ve anlayışıyla tarihte önde gelen bir kadının filmin sonundaki cadı yargısı verilmesi ve katledilmesine ... !!!
Bazen bir şeylerin değiştiğini düşünürüz yada buna inanmak isteriz, aslında değişir de... Değişen yöntemi olsa da sonuç ve götürdüğü yer aynı değil midir? Sanırım günümüz buna güzel bir örnek..

Filmin Fragmanı:


Filme verdiğim puan 10 üzerinden 7.5
Zamanınız olduğunda izlemenizi öneririm.
Sevgiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

HİJYEN SİLAHLARIM - #evdekal TEMİZLİK ÜRÜNLERİ - BİTENLER 12

#evdekal demeye devam ettiğimiz şu günlerde Covid-19 sebebiyle özellikle hijyen ve temizliğe daha önem verir olduk. Bir kere silsen acaba şöyle olur mu dur şöyle de yapayım diyoruz. Psikolojik olarak, temizlik takıntısı olanların korona öncesi durumlarından farkımız kalmamış olabilir :) Hal böyle olunca düzenli kullanım sonucu biten temizlik ürünlerini sizler için bloguma yazayım dedim. Hazırsanız; başlayalım! Highgenic Fırın, Ocak, Mangal, Aspiratör Temizleyici: Evdeki ürün bitti, kaçıncı yedeğim bilmiyorum indirimde 8 TL gibi bir fiyata görüp yedekledim. Birkaç gün önce fırında mangal tarzı bir şeyler yapınca baya battı ortalık. Eşim sağolsun ben temizleyeyim yağ çöz ile dedi. Eski bitmek üzere olan farklı bir marka ürünü denedi bu ne ya işe yaramıyor dedi. Sonra açıp bunu verdim, bu neymiş ya çok iyi akıttı götürdü dedi :D Köpük formundaki ürünü temizleyeceğiniz yere sıkın. 5-10 dk bekletin eğer fırınsa 1-2 saat kadarda bekletebilirsiniz. Sonra nemli bez veya süngerle

AVON FULLSPEED VIRTUAL ADRENALINE EDT - ERKEK PARFÜMÜ İNCELEMESİ

Hayatı limitsiz yaşa! şeklinde sloganı olan AVON  Fullspeed serisine ait yeni bir erkek parfümü nden bahsetmeye geldim: Virtual Adrenaline Babalar günü için hediye önerisi arayanlar varsa bu önerim hem uygun fiyatlı hem de yazın kullanmaya uygun bir erkek parfümü! Öğrencilik zamanında eşim Fullspeed' i beğenerek kullanmıştı. O nedenle geçen yaz yeni çıkan Avon Fullspeed Nitro Edt 'yi  (  Okumak için ismine tıklayın.)  denemesi için almıştım. Hatta blogta yazısını yazdığım parfümünde yine koku notaları çok azdı. Bu nedenle anlatması sanırım kolay olacak :) Fullspeed Virtual Adrenaline, sıkar sıkmaz enerjik ve yüksek bir koku ile sizi karşılıyor. Eşim kokunun kendisine denizi hatırlattığını söylüyor. Kendisi ile hemfikir olmak dışında ekleyeceklerimde var. Ege veya Akdeniz' de  bir çamlık kenarında denizden çıkıp oturmuşum da kokuyu içime çekiyorum. Virtual Adrenaline kokusunun aklıma getirdiği ortam tam da böyle! İlk sıktığımda odunsu, amberimsi, narenciyey