Fruit Kicks Down Under Şampuan #Denedim

Pazartesi, Mayıs 06, 2013

Merhabalar,
Son Watson alışverişimde Down Under'ı denemek için aldığımı yazmıştım. Almama neden olan ise okuyanların hatırlayacağı gibi yeni bir Elseve kabusu! Elseve'in şampuanlarıyla uzun süredir anlaşamıyorum...Üründen beklentilerim şunlardı;
--> Saç dibimde oluşan pullanmayı engellemesi ve tekrar saç dibimin nem kazanması
--> Kolay taranması,
--> Kabarmaması...

Ürünü alalı 2 haftayı geçti ve o günden beri de kullanmaktayım. 
Açıkcası, ilk beklentim olan pullanmayı kesinlikle önledi. Hemen saçlarım eski haline döndü. Saçıma verdiği yumuşaklık ve dolayısıyla kolay taranmasını da çok sevdim. Kabarıklığı da az da olsa baskıladığını söyleyebilirim.

Biraz ürün içeriğinden bahsedecek olursam:

Ayrıca Dimethicone içermeyen bir şampuan arıyorsanız bunu da listenize ekleyebilirsiniz :) Dimethiconeyi bilmeyenler için kısaca; silikon türevi olan bu kimyasal, çoğu cilt bakımı ürününde özellikle şampuan ve saç kremlerinde yer almaktadır. İşlevi işe saçı yumuşatmak, kolay taranmasını sağlamak ve parlaklık vermek. Sürekli bu maddeyi içeren ürünler kullandığınız da zamanla saçınızda biriken silikon, saç derisinin nefes almasını engellemekle birlikte; saçınızın gittikçe ağırlaşmasına, yağlanmasına hatta dökülmesine bile sebebiyet verebilmektedir.

Diğer bir madde ise Paraben ve tabi ki diğer türevleri... Paraben'in zararlı olduğunu düşünen kadar tam tersini iddaa edenlerde var. Parapen'in mikrobiyal bozulma ve üremeyi engellemek için doğru oranlarda kullanıldığında bence zararsız. Ama yine de alışverişlerimde parapensiz ürünlere yönelmiyor muyum, evet yöneliyorum. Üründe parabengiller mevcut değil.

SLS maddesi yani bizim temizlik hissini algıladığımız o köpürmeyi sağlayan madde ise maalesef bulunmakta. Sülfat ve nitratların verdiği temizlik hissi, saç derisindeki yararlı olan doğal yağların dengesini bozduğu söylenmekte. Kanserojen olarakta tanımlanan sülfatlar, deriye hızlıca nüfus edip kana karışabilmekte. En son okuduğum ve hatırladığım bir bilimsel araştırmada %2'den fazlasının zararlı olduğu ve SLS'nin bilinen zararlarına sebebiyet verebileceğiydi ki SLS ailesi baya bir geniş. Tabi, firmalar bunu hangi oranda kullanıyor kim bilir?


Ekstra hoşuma giden yanı meyve proteinleri içeriyor olması. 

Citrus grandis (greyfut): C, D, B2 vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, magnezyum bakımından zengin olan greyfurtu özellikle kozmetikte akneli ciltlere önerirler. Sağlıksız cilt tipini ve derinin yaşlanmasını engellemesi, sıkılaştırıcı, cilt yenileyici ve kolajen sentezini arttırması bakımından son zamanda karşımıza sık sık çıkmakta. Özellikle şampuanlarda saçları güçlendirmek ve kepeği önlemek amacıyla kullanılmakta.

Cucurbita pepo(bal kabağı): Daha çok akne ve leke tedavilerinde extact olarak kullanılmakta. Tam emin olmamakla birlikte saç derisini nemlendirme özelliği olduğunu sanıyorum.

Punica granatum (Nar): E vitamini bakımından zengin olan nar, yıpranmış saçları onarır, besler ve nemlendirir :)

Ürünün içeriği için yukarıdaki fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz.

Neyse... Baya bir laf salatası yaptım sanırım. Şampuanı ilk denediğimde kokusu o kadar çok hoşuma gitti ki, bu şekerli sakızların kokusu vardı. Sonuç olarak; genel anlamda beğendiğim bu ürünü tekrar tekrar alabilirim :)

Ürünü Superdrug satan yerlerde bulabilirsiniz. Ben Watson'dan 7.95 gibi bir fiyata aldığımı hatırlamaktayım.

Sevgiler :)Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

4 yorum

 1. Kokusunu beğenirsem bende alıyım bundan. :)
  Koku takıntım var şampuanda. :)

  YanıtlaSil
 2. bende şu an bunu kullanıyorum cnm. ancak kepeği önlemiyor bence.

  YanıtlaSil
 3. =) Şeker kokulu şampuanım beniiiim =))) çok severim kendisini çoooook yumuşacık saçlarım ve rahatlamış saç derim bu şampuana çok şey borçlular =)

  YanıtlaSil
 4. Bende kokusunu ve saça verdiği yumuşaklığı seviyorum. Ayrıca kepek sorunu yaşamadım =)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben