Ana içeriğe atla

Aile Hekimi Randevusu

Aile hekimliği, yakın zamanda başlatılan yararlı bir uygulama olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde uzun zamandır uygulanan bu uygulama temelde bir ailenin uzun yıllar boyunca aynı doktorla çalışması olarak yorunlanabilir. Aile hekimliği erken tanı sağlamak ve bu bağlamda tedaviyi sağlamak, sorumluluk altındaki aileler ile sürekli ilişki halinde olmak, temel ve koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak, varsa kronik hastalıkların takibini yapmak ve tedavisi için yönlendirmek, sorumlu olunan ailenin yaşam kalitesini yükseltmek gibi amaçlarla uygulamaya başlanmıştır. Aile hekimi de online, mobil ya da alo randevu hattı hekim randevu sistemi ile randevu alınabilen bir kurum olarak da hizmet vermektedir.
Bir aile hekiminin görevleri arasında bulunulan aile sağlığı merkezini yönetmek, birlikte çalışılan yardımcı ekibi ve hemşireleri denetlemek, gerekli görülürse hizmet içi eğitimlerini geliştirmek ve bakanlık tarafından yürütülen özel sağlık programları ve hizmetlerini yürütmek yer alır.
Aile hekimi öte yandan, kendisi adına kayıt altına alınmış tüm kişi ve aileleri bir bütün olarak ele almalıdır. Ayrıca kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri bakımından birincil ve temel merci de yine aile hekimidir.
Aile hekimi temel olarak birinci basamak diye tabir edilen tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini vermekle görevlidir. Öte yandan aile hekimleri ailelerin sağlığını geliştirici ve her türlü koruyucu hizmetler ile birlikte ana ve çocuk sağlığı hizmetleri de verir. Tüm bunların yanında eğer evde özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumda bireyler bulunuyorsa, bu hastaların durum takiplerini yapmak da yine aile hekiminin görevidir. Bir aile hekimi gerek görürse hastasını sevk eder ve sevk edilen hastaların muayene sonucunda elde ettikleri tanı ve tedavi bilgilerini değerlendirir.
Aile hekimi muayene randevu için dileyenler 182 randevu merkezini arayabilirler. Ya da arzu edenler bakanlığın internet üzerinden sunduğu randevu hizmetinden faydalanabilirler. Hatta dilerlerse gerekli uygulamayı cep telefonlarına ücretsiz olarak indirirerek mobil olarak da randevu alabilirler. Aile hekimliği, 1 Temmuzdan beri Sağlık Bakanlığının randevu sisteminde yer almaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

HİJYEN SİLAHLARIM - #evdekal TEMİZLİK ÜRÜNLERİ - BİTENLER 12

#evdekal demeye devam ettiğimiz şu günlerde Covid-19 sebebiyle özellikle hijyen ve temizliğe daha önem verir olduk. Bir kere silsen acaba şöyle olur mu dur şöyle de yapayım diyoruz. Psikolojik olarak, temizlik takıntısı olanların korona öncesi durumlarından farkımız kalmamış olabilir :) Hal böyle olunca düzenli kullanım sonucu biten temizlik ürünlerini sizler için bloguma yazayım dedim. Hazırsanız; başlayalım! Highgenic Fırın, Ocak, Mangal, Aspiratör Temizleyici: Evdeki ürün bitti, kaçıncı yedeğim bilmiyorum indirimde 8 TL gibi bir fiyata görüp yedekledim. Birkaç gün önce fırında mangal tarzı bir şeyler yapınca baya battı ortalık. Eşim sağolsun ben temizleyeyim yağ çöz ile dedi. Eski bitmek üzere olan farklı bir marka ürünü denedi bu ne ya işe yaramıyor dedi. Sonra açıp bunu verdim, bu neymiş ya çok iyi akıttı götürdü dedi :D Köpük formundaki ürünü temizleyeceğiniz yere sıkın. 5-10 dk bekletin eğer fırınsa 1-2 saat kadarda bekletebilirsiniz. Sonra nemli bez veya süngerle

AVON FULLSPEED VIRTUAL ADRENALINE EDT - ERKEK PARFÜMÜ İNCELEMESİ

Hayatı limitsiz yaşa! şeklinde sloganı olan AVON  Fullspeed serisine ait yeni bir erkek parfümü nden bahsetmeye geldim: Virtual Adrenaline Babalar günü için hediye önerisi arayanlar varsa bu önerim hem uygun fiyatlı hem de yazın kullanmaya uygun bir erkek parfümü! Öğrencilik zamanında eşim Fullspeed' i beğenerek kullanmıştı. O nedenle geçen yaz yeni çıkan Avon Fullspeed Nitro Edt 'yi  (  Okumak için ismine tıklayın.)  denemesi için almıştım. Hatta blogta yazısını yazdığım parfümünde yine koku notaları çok azdı. Bu nedenle anlatması sanırım kolay olacak :) Fullspeed Virtual Adrenaline, sıkar sıkmaz enerjik ve yüksek bir koku ile sizi karşılıyor. Eşim kokunun kendisine denizi hatırlattığını söylüyor. Kendisi ile hemfikir olmak dışında ekleyeceklerimde var. Ege veya Akdeniz' de  bir çamlık kenarında denizden çıkıp oturmuşum da kokuyu içime çekiyorum. Virtual Adrenaline kokusunun aklıma getirdiği ortam tam da böyle! İlk sıktığımda odunsu, amberimsi, narenciyey