Ana içeriğe atla

Aile Hekimi Randevusu

Aile hekimliği, yakın zamanda başlatılan yararlı bir uygulama olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde uzun zamandır uygulanan bu uygulama temelde bir ailenin uzun yıllar boyunca aynı doktorla çalışması olarak yorunlanabilir. Aile hekimliği erken tanı sağlamak ve bu bağlamda tedaviyi sağlamak, sorumluluk altındaki aileler ile sürekli ilişki halinde olmak, temel ve koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak, varsa kronik hastalıkların takibini yapmak ve tedavisi için yönlendirmek, sorumlu olunan ailenin yaşam kalitesini yükseltmek gibi amaçlarla uygulamaya başlanmıştır. Aile hekimi de online, mobil ya da alo randevu hattı hekim randevu sistemi ile randevu alınabilen bir kurum olarak da hizmet vermektedir.
Bir aile hekiminin görevleri arasında bulunulan aile sağlığı merkezini yönetmek, birlikte çalışılan yardımcı ekibi ve hemşireleri denetlemek, gerekli görülürse hizmet içi eğitimlerini geliştirmek ve bakanlık tarafından yürütülen özel sağlık programları ve hizmetlerini yürütmek yer alır.
Aile hekimi öte yandan, kendisi adına kayıt altına alınmış tüm kişi ve aileleri bir bütün olarak ele almalıdır. Ayrıca kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri bakımından birincil ve temel merci de yine aile hekimidir.
Aile hekimi temel olarak birinci basamak diye tabir edilen tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini vermekle görevlidir. Öte yandan aile hekimleri ailelerin sağlığını geliştirici ve her türlü koruyucu hizmetler ile birlikte ana ve çocuk sağlığı hizmetleri de verir. Tüm bunların yanında eğer evde özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumda bireyler bulunuyorsa, bu hastaların durum takiplerini yapmak da yine aile hekiminin görevidir. Bir aile hekimi gerek görürse hastasını sevk eder ve sevk edilen hastaların muayene sonucunda elde ettikleri tanı ve tedavi bilgilerini değerlendirir.
Aile hekimi muayene randevu için dileyenler 182 randevu merkezini arayabilirler. Ya da arzu edenler bakanlığın internet üzerinden sunduğu randevu hizmetinden faydalanabilirler. Hatta dilerlerse gerekli uygulamayı cep telefonlarına ücretsiz olarak indirirerek mobil olarak da randevu alabilirler. Aile hekimliği, 1 Temmuzdan beri Sağlık Bakanlığının randevu sisteminde yer almaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

ZİAJA MANUKA AĞACI YAPRAĞI ÖZLÜ TONİK - MANUKA TREE PURİFYİNG ASTRİNGENT FACE TONER

Cilt bakım rutiniminde olmazsa olmazlardan biri tonik olsa gerek! Tonik kullanmayı seviyorum çünkü cildimi temizledikten sonra nemlendiriciye hazırlamak için gerekli bir basamak olarak görüyorum. Bugün güzellik blogumun konuğu  Ziaja Manuka Tree Face Toner.  Ziaja markasından kısaca bahsetmem gerekirse; 2 eczacı tarafından kurulan Polanya menşeili bir marka. Ülkemizde kozmetik mağazalarında drugstore olarak ürünlerine ulaşabiliyoruz. Fakat markanın dermokozmetik olarak ürettiği ürünler henüz ülkemizde yok. Ziaja bildiğim kadarıyla hayvan testi yapmayan cruelty free bir marka. Ürünün ambalajı renkli ve şeffaf. İçerisinde ne kadar ürün bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ucuz plastik şişe gibi görünüyor olabilir ama kaliteli, eşit dağıtan bir fısfısa sahip. Düşmelere karşı şişe ve fısfıs oldukça dayanıklı.  Manuka Ağacı Yaprağı Özlü Tonik ' in vaadleri şu şekilde: Yağlı ve karma ciltlerde, sıkılaştırmaya ve arındırmaya yardımcı. 14 yaş üstü kişiler için uygun. Ürün etiket

AVON FAR AWAY, GLAMOUR VE INFINITY PARFÜM YORUMLARI

 Yazın son günlerinden sonbahar aylarına geçerken parfüm tercihlerimde bazı değişiklikler oluyor. İşte tamda böyle bir zamanda Avon 'un 25. yılına özel tarafıma yollanmış olan  Far Away Parfüm  çeşitlerini konuşalım mı?   Gördüğünüz gibi bu setin içinde  Far Away EDP, Glamour  ve  Infinity  olmak üzere üç farklı koku bulunmakta. Aslında seride  Far Away Gold, Bella ve Exotic Edp  adlı ürünlerde var fakat henüz onları denemedim. Her birinin kendine has akılda ve vücutta kalıcı kokuları olduğunu düşünüyorum.  FAR AWAY GLAMOUR EDP  Klasik kokuyla bundan yaklaşık 15 sene önce tanışıp şişe şişe kullanan biri olarak Far Away Edp çeşitlerini denemek beni aşırı heyecanlandırdı. Gelen üç parfümden hangisi ilk tercihin olurdu derseniz kesinlikle Far  Away Glamour EDP  derim.  Parfümü ilk sıktığım zaman Frenk üzümü belki biraz greyfurt ve portakal çiçeği karışımı bir kokunun, nergis ve vanilya ile olan harmanını hissediyorum. Bir sürü sonra biraz misk biraz paçuli kokusu... Aklıma gelen ve hi