Aile Hekimi Randevusu

Pazar, Ekim 27, 2013

Aile hekimliği, yakın zamanda başlatılan yararlı bir uygulama olarak görülüyor. Avrupa ülkelerinde uzun zamandır uygulanan bu uygulama temelde bir ailenin uzun yıllar boyunca aynı doktorla çalışması olarak yorunlanabilir. Aile hekimliği erken tanı sağlamak ve bu bağlamda tedaviyi sağlamak, sorumluluk altındaki aileler ile sürekli ilişki halinde olmak, temel ve koruyucu sağlık hizmetlerini sunmak, varsa kronik hastalıkların takibini yapmak ve tedavisi için yönlendirmek, sorumlu olunan ailenin yaşam kalitesini yükseltmek gibi amaçlarla uygulamaya başlanmıştır. Aile hekimi de online, mobil ya da alo randevu hattı hekim randevu sistemi ile randevu alınabilen bir kurum olarak da hizmet vermektedir.
Bir aile hekiminin görevleri arasında bulunulan aile sağlığı merkezini yönetmek, birlikte çalışılan yardımcı ekibi ve hemşireleri denetlemek, gerekli görülürse hizmet içi eğitimlerini geliştirmek ve bakanlık tarafından yürütülen özel sağlık programları ve hizmetlerini yürütmek yer alır.
Aile hekimi öte yandan, kendisi adına kayıt altına alınmış tüm kişi ve aileleri bir bütün olarak ele almalıdır. Ayrıca kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri bakımından birincil ve temel merci de yine aile hekimidir.
Aile hekimi temel olarak birinci basamak diye tabir edilen tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini vermekle görevlidir. Öte yandan aile hekimleri ailelerin sağlığını geliştirici ve her türlü koruyucu hizmetler ile birlikte ana ve çocuk sağlığı hizmetleri de verir. Tüm bunların yanında eğer evde özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumda bireyler bulunuyorsa, bu hastaların durum takiplerini yapmak da yine aile hekiminin görevidir. Bir aile hekimi gerek görürse hastasını sevk eder ve sevk edilen hastaların muayene sonucunda elde ettikleri tanı ve tedavi bilgilerini değerlendirir.
Aile hekimi muayene randevu için dileyenler 182 randevu merkezini arayabilirler. Ya da arzu edenler bakanlığın internet üzerinden sunduğu randevu hizmetinden faydalanabilirler. Hatta dilerlerse gerekli uygulamayı cep telefonlarına ücretsiz olarak indirirerek mobil olarak da randevu alabilirler. Aile hekimliği, 1 Temmuzdan beri Sağlık Bakanlığının randevu sisteminde yer almaktadır.

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

0 yorum

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben