Ana içeriğe atla

İş Güvenliği Uzmanının Çalışma Alanları

İş güvenliği yasasında yapılan değişiklikler neticesinde oluşturulan yeni bir meslek olan iş güvenliği uzmanlarının görevleri çeşitlilik gösteriyor. Yasanın yeni halinin yürürlüğe girdiği tarih olan 2011 yılından beri iş güvenliği uzmanı ne yapar sorusu akılları meşgul ediyor. Ancak iş güvenliği uzmanları, özellikle risk faktörlerini hesaplamak, risk yönetimi planları çıkarmak ve olası kazalarda nasıl davranılması gerektiğini planlamak gibi görevleri ile, işyerlerinde hayat kurtarmaya yönelik çok önemli uzmanlardır.
Bir iş güvenliği uzmanının birincil görevi rehberliktir. İş güvenliği uzmanları çalıştıkları işyerinin sahibi işvereni doğru ekipmana yöneltmek, seçilen kimyasallarda güvenli olanları tercih etmeye yöneltmek adına işvereni yönlendirmeli ve işverene rehberlik etmelidir. İş güvenliğine dair işvereni her türlü tedbiri almaya itmeli ve bu bağlamda öneriler sunmalıdır. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı o işyerinde daha önce meydana gelmiş iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırarak, tekrarlanmaması adına alınması gereken tüm önlemler konusunda da işverene rehberlik etmelidir.
İş güvenliği kariyer planlarında en çok dikkate alınması gereken görev ise kuşkusuz risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesinin doğru yapılması bir işyerinde oluşabilecek her iş kazasını önleyebilir. Bu da hem maddi kayıp oluşmaması, hem de daha da önemlisi can kayıplarının önlenmesi anlamına gelebilir. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanları düzenli olarak çalışma ortamının gözetimini yapmakla görevlidirler. Ayrıca iş güvenliği uzmanları, iş kazaları ile ilgili her türlü bilgilendirme yayınını, konferans ve brifingi, yeni oluşturulan önlemleri takip etmeli ve düzenli olarak işvereni bu konuda bilgilendirmelidir.
Risk değerlendirmesi, kuşkusuz iş güvenliği uzmanlarının işlerinin en önemli parçasıdır. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının muhakkak düzenli olarak risk değerlendirmesi yapması ve olası risklere karşı risk analizi ve risk yönetimi planları çıkarması gerekir. Olası risklere dair senaryolar hazırlayarak işvereni de bilgilendirmek de yine iş güvenliği uzmanının görevleri arasındadır.
Bir iş güvenliği uzmanının görevlerinden bir diğer ise çalışanları ve işvereni eğitim ve bilgilendirmedir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin planlanması konusunda çeşitli çalışmalar yaparak, bu çalışmaları işverene onaylatmalıdır. Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetleri düzenlemeli ve bunları işverenin onayına sunmalıdır. ve uygulamasını kontrol etmek. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı diğer birimlerle de işbirliği ve koordinasyon halinde çalışmalıdır.
Bir iş güvenliği uzmanının çalışma alanları çok çeşitlilik gösterebilir. Tersanelerden fabrikalara, üretim atölyelerinden inşaat firmalarına kadar, birbirinden farklı sektörlerde ve alanlarda hizmet veren firmalar, iş güvenliği uzmanlarının yardımlarından faydanalabilirler. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının genel anlamda her türlü sektör hakkında az çok bilgiye sahip olması, uzmanların işini kolaylaştıracak ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

  1. Param olsa gidicem kursa iş alanı iyi :)

    YanıtlaSil
  2. hangi bölüm mezunları kursa gitmeden bunu olabılıyor ????

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

HİJYEN SİLAHLARIM - #evdekal TEMİZLİK ÜRÜNLERİ - BİTENLER 12

#evdekal demeye devam ettiğimiz şu günlerde Covid-19 sebebiyle özellikle hijyen ve temizliğe daha önem verir olduk. Bir kere silsen acaba şöyle olur mu dur şöyle de yapayım diyoruz. Psikolojik olarak, temizlik takıntısı olanların korona öncesi durumlarından farkımız kalmamış olabilir :) Hal böyle olunca düzenli kullanım sonucu biten temizlik ürünlerini sizler için bloguma yazayım dedim. Hazırsanız; başlayalım! Highgenic Fırın, Ocak, Mangal, Aspiratör Temizleyici: Evdeki ürün bitti, kaçıncı yedeğim bilmiyorum indirimde 8 TL gibi bir fiyata görüp yedekledim. Birkaç gün önce fırında mangal tarzı bir şeyler yapınca baya battı ortalık. Eşim sağolsun ben temizleyeyim yağ çöz ile dedi. Eski bitmek üzere olan farklı bir marka ürünü denedi bu ne ya işe yaramıyor dedi. Sonra açıp bunu verdim, bu neymiş ya çok iyi akıttı götürdü dedi :D Köpük formundaki ürünü temizleyeceğiniz yere sıkın. 5-10 dk bekletin eğer fırınsa 1-2 saat kadarda bekletebilirsiniz. Sonra nemli bez veya süngerle

AVON FULLSPEED VIRTUAL ADRENALINE EDT - ERKEK PARFÜMÜ İNCELEMESİ

Hayatı limitsiz yaşa! şeklinde sloganı olan AVON  Fullspeed serisine ait yeni bir erkek parfümü nden bahsetmeye geldim: Virtual Adrenaline Babalar günü için hediye önerisi arayanlar varsa bu önerim hem uygun fiyatlı hem de yazın kullanmaya uygun bir erkek parfümü! Öğrencilik zamanında eşim Fullspeed' i beğenerek kullanmıştı. O nedenle geçen yaz yeni çıkan Avon Fullspeed Nitro Edt 'yi  (  Okumak için ismine tıklayın.)  denemesi için almıştım. Hatta blogta yazısını yazdığım parfümünde yine koku notaları çok azdı. Bu nedenle anlatması sanırım kolay olacak :) Fullspeed Virtual Adrenaline, sıkar sıkmaz enerjik ve yüksek bir koku ile sizi karşılıyor. Eşim kokunun kendisine denizi hatırlattığını söylüyor. Kendisi ile hemfikir olmak dışında ekleyeceklerimde var. Ege veya Akdeniz' de  bir çamlık kenarında denizden çıkıp oturmuşum da kokuyu içime çekiyorum. Virtual Adrenaline kokusunun aklıma getirdiği ortam tam da böyle! İlk sıktığımda odunsu, amberimsi, narenciyey