İş Güvenliği Uzmanının Çalışma Alanları

Pazar, Ekim 27, 2013

İş güvenliği yasasında yapılan değişiklikler neticesinde oluşturulan yeni bir meslek olan iş güvenliği uzmanlarının görevleri çeşitlilik gösteriyor. Yasanın yeni halinin yürürlüğe girdiği tarih olan 2011 yılından beri iş güvenliği uzmanı ne yapar sorusu akılları meşgul ediyor. Ancak iş güvenliği uzmanları, özellikle risk faktörlerini hesaplamak, risk yönetimi planları çıkarmak ve olası kazalarda nasıl davranılması gerektiğini planlamak gibi görevleri ile, işyerlerinde hayat kurtarmaya yönelik çok önemli uzmanlardır.
Bir iş güvenliği uzmanının birincil görevi rehberliktir. İş güvenliği uzmanları çalıştıkları işyerinin sahibi işvereni doğru ekipmana yöneltmek, seçilen kimyasallarda güvenli olanları tercih etmeye yöneltmek adına işvereni yönlendirmeli ve işverene rehberlik etmelidir. İş güvenliğine dair işvereni her türlü tedbiri almaya itmeli ve bu bağlamda öneriler sunmalıdır. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı o işyerinde daha önce meydana gelmiş iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırarak, tekrarlanmaması adına alınması gereken tüm önlemler konusunda da işverene rehberlik etmelidir.
İş güvenliği kariyer planlarında en çok dikkate alınması gereken görev ise kuşkusuz risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesinin doğru yapılması bir işyerinde oluşabilecek her iş kazasını önleyebilir. Bu da hem maddi kayıp oluşmaması, hem de daha da önemlisi can kayıplarının önlenmesi anlamına gelebilir. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanları düzenli olarak çalışma ortamının gözetimini yapmakla görevlidirler. Ayrıca iş güvenliği uzmanları, iş kazaları ile ilgili her türlü bilgilendirme yayınını, konferans ve brifingi, yeni oluşturulan önlemleri takip etmeli ve düzenli olarak işvereni bu konuda bilgilendirmelidir.
Risk değerlendirmesi, kuşkusuz iş güvenliği uzmanlarının işlerinin en önemli parçasıdır. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının muhakkak düzenli olarak risk değerlendirmesi yapması ve olası risklere karşı risk analizi ve risk yönetimi planları çıkarması gerekir. Olası risklere dair senaryolar hazırlayarak işvereni de bilgilendirmek de yine iş güvenliği uzmanının görevleri arasındadır.
Bir iş güvenliği uzmanının görevlerinden bir diğer ise çalışanları ve işvereni eğitim ve bilgilendirmedir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin planlanması konusunda çeşitli çalışmalar yaparak, bu çalışmaları işverene onaylatmalıdır. Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetleri düzenlemeli ve bunları işverenin onayına sunmalıdır. ve uygulamasını kontrol etmek. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı diğer birimlerle de işbirliği ve koordinasyon halinde çalışmalıdır.
Bir iş güvenliği uzmanının çalışma alanları çok çeşitlilik gösterebilir. Tersanelerden fabrikalara, üretim atölyelerinden inşaat firmalarına kadar, birbirinden farklı sektörlerde ve alanlarda hizmet veren firmalar, iş güvenliği uzmanlarının yardımlarından faydanalabilirler. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının genel anlamda her türlü sektör hakkında az çok bilgiye sahip olması, uzmanların işini kolaylaştıracak ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

2 yorum

  1. Param olsa gidicem kursa iş alanı iyi :)

    YanıtlaSil
  2. hangi bölüm mezunları kursa gitmeden bunu olabılıyor ????

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben