Ana içeriğe atla

İş Güvenliği Uzmanının Çalışma Alanları

İş güvenliği yasasında yapılan değişiklikler neticesinde oluşturulan yeni bir meslek olan iş güvenliği uzmanlarının görevleri çeşitlilik gösteriyor. Yasanın yeni halinin yürürlüğe girdiği tarih olan 2011 yılından beri iş güvenliği uzmanı ne yapar sorusu akılları meşgul ediyor. Ancak iş güvenliği uzmanları, özellikle risk faktörlerini hesaplamak, risk yönetimi planları çıkarmak ve olası kazalarda nasıl davranılması gerektiğini planlamak gibi görevleri ile, işyerlerinde hayat kurtarmaya yönelik çok önemli uzmanlardır.
Bir iş güvenliği uzmanının birincil görevi rehberliktir. İş güvenliği uzmanları çalıştıkları işyerinin sahibi işvereni doğru ekipmana yöneltmek, seçilen kimyasallarda güvenli olanları tercih etmeye yöneltmek adına işvereni yönlendirmeli ve işverene rehberlik etmelidir. İş güvenliğine dair işvereni her türlü tedbiri almaya itmeli ve bu bağlamda öneriler sunmalıdır. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı o işyerinde daha önce meydana gelmiş iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırarak, tekrarlanmaması adına alınması gereken tüm önlemler konusunda da işverene rehberlik etmelidir.
İş güvenliği kariyer planlarında en çok dikkate alınması gereken görev ise kuşkusuz risk değerlendirmesidir. Risk değerlendirmesinin doğru yapılması bir işyerinde oluşabilecek her iş kazasını önleyebilir. Bu da hem maddi kayıp oluşmaması, hem de daha da önemlisi can kayıplarının önlenmesi anlamına gelebilir. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanları düzenli olarak çalışma ortamının gözetimini yapmakla görevlidirler. Ayrıca iş güvenliği uzmanları, iş kazaları ile ilgili her türlü bilgilendirme yayınını, konferans ve brifingi, yeni oluşturulan önlemleri takip etmeli ve düzenli olarak işvereni bu konuda bilgilendirmelidir.
Risk değerlendirmesi, kuşkusuz iş güvenliği uzmanlarının işlerinin en önemli parçasıdır. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının muhakkak düzenli olarak risk değerlendirmesi yapması ve olası risklere karşı risk analizi ve risk yönetimi planları çıkarması gerekir. Olası risklere dair senaryolar hazırlayarak işvereni de bilgilendirmek de yine iş güvenliği uzmanının görevleri arasındadır.
Bir iş güvenliği uzmanının görevlerinden bir diğer ise çalışanları ve işvereni eğitim ve bilgilendirmedir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin planlanması konusunda çeşitli çalışmalar yaparak, bu çalışmaları işverene onaylatmalıdır. Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetleri düzenlemeli ve bunları işverenin onayına sunmalıdır. ve uygulamasını kontrol etmek. Ayrıca bir iş güvenliği uzmanı diğer birimlerle de işbirliği ve koordinasyon halinde çalışmalıdır.
Bir iş güvenliği uzmanının çalışma alanları çok çeşitlilik gösterebilir. Tersanelerden fabrikalara, üretim atölyelerinden inşaat firmalarına kadar, birbirinden farklı sektörlerde ve alanlarda hizmet veren firmalar, iş güvenliği uzmanlarının yardımlarından faydanalabilirler. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlarının genel anlamda her türlü sektör hakkında az çok bilgiye sahip olması, uzmanların işini kolaylaştıracak ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

  1. Param olsa gidicem kursa iş alanı iyi :)

    YanıtlaSil
  2. hangi bölüm mezunları kursa gitmeden bunu olabılıyor ????

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

ZİAJA MANUKA AĞACI YAPRAĞI ÖZLÜ TONİK - MANUKA TREE PURİFYİNG ASTRİNGENT FACE TONER

Cilt bakım rutiniminde olmazsa olmazlardan biri tonik olsa gerek! Tonik kullanmayı seviyorum çünkü cildimi temizledikten sonra nemlendiriciye hazırlamak için gerekli bir basamak olarak görüyorum. Bugün güzellik blogumun konuğu  Ziaja Manuka Tree Face Toner.  Ziaja markasından kısaca bahsetmem gerekirse; 2 eczacı tarafından kurulan Polanya menşeili bir marka. Ülkemizde kozmetik mağazalarında drugstore olarak ürünlerine ulaşabiliyoruz. Fakat markanın dermokozmetik olarak ürettiği ürünler henüz ülkemizde yok. Ziaja bildiğim kadarıyla hayvan testi yapmayan cruelty free bir marka. Ürünün ambalajı renkli ve şeffaf. İçerisinde ne kadar ürün bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ucuz plastik şişe gibi görünüyor olabilir ama kaliteli, eşit dağıtan bir fısfısa sahip. Düşmelere karşı şişe ve fısfıs oldukça dayanıklı.  Manuka Ağacı Yaprağı Özlü Tonik ' in vaadleri şu şekilde: Yağlı ve karma ciltlerde, sıkılaştırmaya ve arındırmaya yardımcı. 14 yaş üstü kişiler için uygun. Ürün etiket

AVON FAR AWAY, GLAMOUR VE INFINITY PARFÜM YORUMLARI

 Yazın son günlerinden sonbahar aylarına geçerken parfüm tercihlerimde bazı değişiklikler oluyor. İşte tamda böyle bir zamanda Avon 'un 25. yılına özel tarafıma yollanmış olan  Far Away Parfüm  çeşitlerini konuşalım mı?   Gördüğünüz gibi bu setin içinde  Far Away EDP, Glamour  ve  Infinity  olmak üzere üç farklı koku bulunmakta. Aslında seride  Far Away Gold, Bella ve Exotic Edp  adlı ürünlerde var fakat henüz onları denemedim. Her birinin kendine has akılda ve vücutta kalıcı kokuları olduğunu düşünüyorum.  FAR AWAY GLAMOUR EDP  Klasik kokuyla bundan yaklaşık 15 sene önce tanışıp şişe şişe kullanan biri olarak Far Away Edp çeşitlerini denemek beni aşırı heyecanlandırdı. Gelen üç parfümden hangisi ilk tercihin olurdu derseniz kesinlikle Far  Away Glamour EDP  derim.  Parfümü ilk sıktığım zaman Frenk üzümü belki biraz greyfurt ve portakal çiçeği karışımı bir kokunun, nergis ve vanilya ile olan harmanını hissediyorum. Bir sürü sonra biraz misk biraz paçuli kokusu... Aklıma gelen ve hi