Senden Önce Ben - Jojo Moyes / Pegasus Yayınları #Okudum

Pazartesi, Kasım 11, 2013

Merhabalar...

Kitabı alalı çok olmasına rağmen okumaya ancak geçen hafta zaman buldum. Birçok arkadaş yazdı, çizdi. Kimi son 100 sayfayı sakın otobüste okumayın dedi, kimi de yerden yere vurdu.

Kitap, gayet akıcı bir dille yazılmış. Yazılan hikaye klasik bulunabilir. Şahsen ben elime aldığımda klasik Türk filmleri sonu tesbiti ile başlamıştım. İlk 3-5 sayfa da ana karakterlerimizden Will'i tanırken gayet meraklanıyorsunuz. Derken bir durağanlaşıyor ve o sırada Lou'nun hayatını anlatmaya başlıyor yazar. Lou'yu tanıyana kadar biraz sıkıldım ta ki Şato'ya iş görüşmesine gidene kadar, işte orada kitap sizi alıp götürüyor...


Sevgilisinin Will ile geçen bir konuşması: Bay Blackberry de bize katılacak mı? Bay Blackberry beni Bayan Fazlalık gibi hissettiriyor =)

Kitapta Will o kadar güzel tanımlanıp anlatılıyor ki, sanırım herkes en başında Will'e abayı yakıyor.

 Başarılı ve kariyer sahibi olan Will'İn geçirdiği talihsiz kaza sonucu hayatı değişir. Lou ise 6 aylık bir işe alındığını bilmektedir. Neden 6 ay olduğunu ise çok geç öğrenecektir. O zaman, ne kadar zamanı durdurmak istese de, olacakları her ne kadar kendisi de tahmin etse de belki de der, bunu başarabilirim der... Fakat Will'in inatçı yapısı, yaşanmışlığı, karakterinin buna müsade etmeyeceğini de bilir.

Kitabın başından sonunu az çok tahmin ediyorsunuz ve mutlu bir son bekliyorsunuz, aynı sizde Lou gibi olabilir diyorsunuz ama bazen...

İkili arasındaki diyaloglar hem komik hem de trajikomik, yer yer gülmekten kendinizi alamayabilirsiniz.

Lou'nun Will'in kalbine dokunması ve Will'in Lou'nun hayatını ve hayata olan bakış açısını değiştirmesi okumaya değerdi.

Konu her ne kadar bilindik gelse de, engelli birinin nasıl hissettiği ve nasıl hissettirildiği de bu kitabın değindiği önemli bir noktaydı.

Son olarak, kitabı bitirmek istemedim ama yapacak birşey yok! Ağlayacak gibi oldum ama o hissi yakalamadan bir yıldız gibi kayıp gitti :)

Kitap toplam 480 sayfa

Pegasus yayınevinden çıkarılan bu kitabı DR'den 18.50 TL'ye almıştım.

Gelecek Yazı: Parfümevi Alışverişim #2

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

9 yorum

 1. Cok guzel bir yorum olmus. Bende yeni kudum ve anlatsam bu kadar guzel anlatamazdim kitabi :) Sanki bir baska kitapmis gibi hissettim ben neden farkedemedim dedim :)
  tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Diğer kitaplarını merak ediyorum şimdi :)

   Sil
 3. Ben de Eylülde okudum hala yorumlayacağım :( Üzüldüm gözlerim doldu ama ağlamadım. Yine de kitap çok güzeldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde okuyup okuyup yorumlamak için köşeye ayırdığım o kadar kitap ve film var kİ=) ahh, hangisini ne zaman yazacağım kimbilir :)
   Gerçekten bu tarz sevenler için güzel, akıcı bir kitaptı.

   Sil
 4. Evet gerçekten de Will'e abayı yakıyoruz:) Filmi çekilebilir bir kitap..

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir kitaptır , yıllar sonra tekrar okunacak cinsten.
  Bu arada takibe alıyorum sizi , benim bloğuma da beklerim. Sevgiler..

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben