KİTAP TİRYAKİLERİ 2. BLOG TURU: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı - Lola Shoneyin || Kitap Yorumu

Salı, Aralık 10, 2013

Merhabalar,
Kitap Tiryakileri konuk yorumcusu olarak bu tura katılıp, okumam için yollanan bu kitabı 1 günde bitirdim.

Kapak Tasarımı olarak kitap çok çekici değildi. Bir kitapçıya girdiğimde ilk önce kitabın dış tasarımı onu almama neden olur, arka kapak yazısı da ilgimi çekti ise muhtemelen bu kitabı direk sepetime atarım. Arka kapak yazısı biraz da olsa ilginizi çekebilir, fakat kapak tasarımı nedeniyle normal şartlar altında bu kitaptan haberdar olmayabilirdim.

Kitap hem yazı tipi nedeniyle hem de konusu nedeniyle tek günde bitirilebilir. Kısacası çerez bir kitap. İlkokul 4-5 sınıftayken sınıf kitaplığındaki kitaptan her ay en çok kitabı okumak için aldığımız kitaplar aklıma geldi =)
Kitabın konusu ise, Bolanle adı verilen üniversite mezunu, eğitimli bir kızın hikayesini okuyacağımı düşünerek başladığım; Baba Segi ve diğer üç eşi ve onlardan olan çocuklarıyla ilgili bir eser. 

Kitabın konusu Nijerya'da işleniyor.

Baba Segi, kadınlara düşkün olan, çocuk yapmayan kadınını hor gören biraz at gözlüklü diyebileceğim ön yargıları olan, bencil bir insan. 

Eşlerden İya Segi ilk eş. Aynı evde olsanız kesinlikle nefret ederdiniz diyebilirim. İya Tope ise ikinci eş. Diğer iki eşe göre anlayışlı biri fakat onlara özellikle İya Segi'den korkusundan Bolanle'ye fazla yaklaşamakta. Korkusundan haklı olduğu halde kendini savunamadığı için haksız olan bir karakter aslında. Birde üçüncü eş İya Femi var, al birini vur ötekisini diyorum. İntikam delisi olan bencil bir kadın. Bazı insanlar yaşadıklarından hiçbir zaman ders çıkartamadığı için olduğu yerde kalıyor.

Bolanle kendisini olduğu gibi kabul eden Baba Segi'nin dördüncü eşi. Eğitimli kadınlarda kendine güvensiz olabiliyor. Kadınlar o kadar çok kıskanıyor ki onu, okuma yazma öğretmeyi teklif ettiğinde kitapların sayfalarının koparılıp mutfak raflarına örtü niyetine serildiğini görüyor. Kısacası onlarla yaşadığı bu hayatta eğitimsizliğin karanlığını görüyor. Bir diğer sorunda Bolanle'nin çocuğunun olmaması, bu nedenle Baba Segi'nin ondan utanması bitki bilimcilere veya kahinlere gidip arayışta olması halbuki asıl sorunun kendinde olduğunun ortaya çıkmasıyla kitap sonlanıyor. Tabi bu arada diğer eşlerinin arkasından çevirdiği dolapları öğrenip onlara teker teker cezalar veriyor, istedikleri altını alıyor, kıyafetleri alıyor ama evde giymeleri ve de onsuz dışarı çıkmama kuralları gibi...

Sonuç olarak, sıkıntıdan öyle bir patlamalıyım ve yapacak hiç birşey olmamalı ki ben bu kitabı alıp okumalıyım. 

10 üzerinden 4 kitaba verebileceğim en yüksek puan sanırım.

Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tur takvimimize göz atınız;


Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

1 yorum

  1. Geçmiş olsun deyim o zaman, okumuşsun bitmiş. Kitaplar için kötü demeyi istemiyorum ama bazıları okumaktan soğutuyor resmen.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben