Ana içeriğe atla

KİTAP TİRYAKİLERİ 2. BLOG TURU: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı - Lola Shoneyin || Kitap Yorumu

Merhabalar,
Kitap Tiryakileri konuk yorumcusu olarak bu tura katılıp, okumam için yollanan bu kitabı 1 günde bitirdim.

Kapak Tasarımı olarak kitap çok çekici değildi. Bir kitapçıya girdiğimde ilk önce kitabın dış tasarımı onu almama neden olur, arka kapak yazısı da ilgimi çekti ise muhtemelen bu kitabı direk sepetime atarım. Arka kapak yazısı biraz da olsa ilginizi çekebilir, fakat kapak tasarımı nedeniyle normal şartlar altında bu kitaptan haberdar olmayabilirdim.

Kitap hem yazı tipi nedeniyle hem de konusu nedeniyle tek günde bitirilebilir. Kısacası çerez bir kitap. İlkokul 4-5 sınıftayken sınıf kitaplığındaki kitaptan her ay en çok kitabı okumak için aldığımız kitaplar aklıma geldi =)
Kitabın konusu ise, Bolanle adı verilen üniversite mezunu, eğitimli bir kızın hikayesini okuyacağımı düşünerek başladığım; Baba Segi ve diğer üç eşi ve onlardan olan çocuklarıyla ilgili bir eser. 

Kitabın konusu Nijerya'da işleniyor.

Baba Segi, kadınlara düşkün olan, çocuk yapmayan kadınını hor gören biraz at gözlüklü diyebileceğim ön yargıları olan, bencil bir insan. 

Eşlerden İya Segi ilk eş. Aynı evde olsanız kesinlikle nefret ederdiniz diyebilirim. İya Tope ise ikinci eş. Diğer iki eşe göre anlayışlı biri fakat onlara özellikle İya Segi'den korkusundan Bolanle'ye fazla yaklaşamakta. Korkusundan haklı olduğu halde kendini savunamadığı için haksız olan bir karakter aslında. Birde üçüncü eş İya Femi var, al birini vur ötekisini diyorum. İntikam delisi olan bencil bir kadın. Bazı insanlar yaşadıklarından hiçbir zaman ders çıkartamadığı için olduğu yerde kalıyor.

Bolanle kendisini olduğu gibi kabul eden Baba Segi'nin dördüncü eşi. Eğitimli kadınlarda kendine güvensiz olabiliyor. Kadınlar o kadar çok kıskanıyor ki onu, okuma yazma öğretmeyi teklif ettiğinde kitapların sayfalarının koparılıp mutfak raflarına örtü niyetine serildiğini görüyor. Kısacası onlarla yaşadığı bu hayatta eğitimsizliğin karanlığını görüyor. Bir diğer sorunda Bolanle'nin çocuğunun olmaması, bu nedenle Baba Segi'nin ondan utanması bitki bilimcilere veya kahinlere gidip arayışta olması halbuki asıl sorunun kendinde olduğunun ortaya çıkmasıyla kitap sonlanıyor. Tabi bu arada diğer eşlerinin arkasından çevirdiği dolapları öğrenip onlara teker teker cezalar veriyor, istedikleri altını alıyor, kıyafetleri alıyor ama evde giymeleri ve de onsuz dışarı çıkmama kuralları gibi...

Sonuç olarak, sıkıntıdan öyle bir patlamalıyım ve yapacak hiç birşey olmamalı ki ben bu kitabı alıp okumalıyım. 

10 üzerinden 4 kitaba verebileceğim en yüksek puan sanırım.

Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tur takvimimize göz atınız;


Yorumlar

  1. Geçmiş olsun deyim o zaman, okumuşsun bitmiş. Kitaplar için kötü demeyi istemiyorum ama bazıları okumaktan soğutuyor resmen.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

HİJYEN SİLAHLARIM - #evdekal TEMİZLİK ÜRÜNLERİ - BİTENLER 12

#evdekal demeye devam ettiğimiz şu günlerde Covid-19 sebebiyle özellikle hijyen ve temizliğe daha önem verir olduk. Bir kere silsen acaba şöyle olur mu dur şöyle de yapayım diyoruz. Psikolojik olarak, temizlik takıntısı olanların korona öncesi durumlarından farkımız kalmamış olabilir :) Hal böyle olunca düzenli kullanım sonucu biten temizlik ürünlerini sizler için bloguma yazayım dedim. Hazırsanız; başlayalım! Highgenic Fırın, Ocak, Mangal, Aspiratör Temizleyici: Evdeki ürün bitti, kaçıncı yedeğim bilmiyorum indirimde 8 TL gibi bir fiyata görüp yedekledim. Birkaç gün önce fırında mangal tarzı bir şeyler yapınca baya battı ortalık. Eşim sağolsun ben temizleyeyim yağ çöz ile dedi. Eski bitmek üzere olan farklı bir marka ürünü denedi bu ne ya işe yaramıyor dedi. Sonra açıp bunu verdim, bu neymiş ya çok iyi akıttı götürdü dedi :D Köpük formundaki ürünü temizleyeceğiniz yere sıkın. 5-10 dk bekletin eğer fırınsa 1-2 saat kadarda bekletebilirsiniz. Sonra nemli bez veya süngerle

AVON FULLSPEED VIRTUAL ADRENALINE EDT - ERKEK PARFÜMÜ İNCELEMESİ

Hayatı limitsiz yaşa! şeklinde sloganı olan AVON  Fullspeed serisine ait yeni bir erkek parfümü nden bahsetmeye geldim: Virtual Adrenaline Babalar günü için hediye önerisi arayanlar varsa bu önerim hem uygun fiyatlı hem de yazın kullanmaya uygun bir erkek parfümü! Öğrencilik zamanında eşim Fullspeed' i beğenerek kullanmıştı. O nedenle geçen yaz yeni çıkan Avon Fullspeed Nitro Edt 'yi  (  Okumak için ismine tıklayın.)  denemesi için almıştım. Hatta blogta yazısını yazdığım parfümünde yine koku notaları çok azdı. Bu nedenle anlatması sanırım kolay olacak :) Fullspeed Virtual Adrenaline, sıkar sıkmaz enerjik ve yüksek bir koku ile sizi karşılıyor. Eşim kokunun kendisine denizi hatırlattığını söylüyor. Kendisi ile hemfikir olmak dışında ekleyeceklerimde var. Ege veya Akdeniz' de  bir çamlık kenarında denizden çıkıp oturmuşum da kokuyu içime çekiyorum. Virtual Adrenaline kokusunun aklıma getirdiği ortam tam da böyle! İlk sıktığımda odunsu, amberimsi, narenciyey