Ana içeriğe atla

KİTAP TİRYAKİLERİ 2. BLOG TURU: Baba Segi ve Dört Eşin Gizli Yaşamı - Lola Shoneyin || Kitap Yorumu

Merhabalar,
Kitap Tiryakileri konuk yorumcusu olarak bu tura katılıp, okumam için yollanan bu kitabı 1 günde bitirdim.

Kapak Tasarımı olarak kitap çok çekici değildi. Bir kitapçıya girdiğimde ilk önce kitabın dış tasarımı onu almama neden olur, arka kapak yazısı da ilgimi çekti ise muhtemelen bu kitabı direk sepetime atarım. Arka kapak yazısı biraz da olsa ilginizi çekebilir, fakat kapak tasarımı nedeniyle normal şartlar altında bu kitaptan haberdar olmayabilirdim.

Kitap hem yazı tipi nedeniyle hem de konusu nedeniyle tek günde bitirilebilir. Kısacası çerez bir kitap. İlkokul 4-5 sınıftayken sınıf kitaplığındaki kitaptan her ay en çok kitabı okumak için aldığımız kitaplar aklıma geldi =)
Kitabın konusu ise, Bolanle adı verilen üniversite mezunu, eğitimli bir kızın hikayesini okuyacağımı düşünerek başladığım; Baba Segi ve diğer üç eşi ve onlardan olan çocuklarıyla ilgili bir eser. 

Kitabın konusu Nijerya'da işleniyor.

Baba Segi, kadınlara düşkün olan, çocuk yapmayan kadınını hor gören biraz at gözlüklü diyebileceğim ön yargıları olan, bencil bir insan. 

Eşlerden İya Segi ilk eş. Aynı evde olsanız kesinlikle nefret ederdiniz diyebilirim. İya Tope ise ikinci eş. Diğer iki eşe göre anlayışlı biri fakat onlara özellikle İya Segi'den korkusundan Bolanle'ye fazla yaklaşamakta. Korkusundan haklı olduğu halde kendini savunamadığı için haksız olan bir karakter aslında. Birde üçüncü eş İya Femi var, al birini vur ötekisini diyorum. İntikam delisi olan bencil bir kadın. Bazı insanlar yaşadıklarından hiçbir zaman ders çıkartamadığı için olduğu yerde kalıyor.

Bolanle kendisini olduğu gibi kabul eden Baba Segi'nin dördüncü eşi. Eğitimli kadınlarda kendine güvensiz olabiliyor. Kadınlar o kadar çok kıskanıyor ki onu, okuma yazma öğretmeyi teklif ettiğinde kitapların sayfalarının koparılıp mutfak raflarına örtü niyetine serildiğini görüyor. Kısacası onlarla yaşadığı bu hayatta eğitimsizliğin karanlığını görüyor. Bir diğer sorunda Bolanle'nin çocuğunun olmaması, bu nedenle Baba Segi'nin ondan utanması bitki bilimcilere veya kahinlere gidip arayışta olması halbuki asıl sorunun kendinde olduğunun ortaya çıkmasıyla kitap sonlanıyor. Tabi bu arada diğer eşlerinin arkasından çevirdiği dolapları öğrenip onlara teker teker cezalar veriyor, istedikleri altını alıyor, kıyafetleri alıyor ama evde giymeleri ve de onsuz dışarı çıkmama kuralları gibi...

Sonuç olarak, sıkıntıdan öyle bir patlamalıyım ve yapacak hiç birşey olmamalı ki ben bu kitabı alıp okumalıyım. 

10 üzerinden 4 kitaba verebileceğim en yüksek puan sanırım.

Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tur takvimimize göz atınız;


Yorumlar

  1. Geçmiş olsun deyim o zaman, okumuşsun bitmiş. Kitaplar için kötü demeyi istemiyorum ama bazıları okumaktan soğutuyor resmen.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

HADA LABO TOKYO 3 HYALURONİK ASİT İÇEREN KIRIŞIK KARŞITI LOSYON VE GÜNDÜZ KREMİ İNCELEMESİ

Gratis' te satışı yakın zamanda başlayan içeriğinde Hyaluronik asit, Kolajen, Retinol, Ginseng, Lactobasillus gibi fermetler ve peptitler gibi önemli içerikler ile drugstore de bulunan, kalbimin çarpmasına sebep olan bir marka ve ürünlerinden bahsedeceğim bugün sizlere: Hada Labo Tokyo serisi. İçerik, fiyat ve performans açısından muhtemelen markayı farkettikçe ve denedikçe çoğu güzellik blogunda göreceğiz.  Aslında  Japonya'da en çok bilinen ve satan markası Hada Labo markasının daha ulaşılabilir ürünleri, birçok ülkede Hada Labo Tokyo olarak piyasaya sürülmüş. Detaylı araştırınca Polonya' da Rohto ilaç firmasına ait Dax Cosmetics tarafından üretildiğine ulaştım. Sitelerinden bakınca Cashmere, Celia, Dax Men, Dax Sun, Perfecta, Yokskine gibi bilindik markalarla piyasada yer ettiklerini görüyorsunuz. Hada Labo Tokyo' nun Türkiye' ye gelen ürünlerinde temizleyici, losyon, serum, göz kremi ve nemlendirici kategorilerinde olmak üzere toplam 8 farklı

ZİAJA MANUKA AĞACI YAPRAĞI ÖZLÜ TONİK - MANUKA TREE PURİFYİNG ASTRİNGENT FACE TONER

Cilt bakım rutiniminde olmazsa olmazlardan biri tonik olsa gerek! Tonik kullanmayı seviyorum çünkü cildimi temizledikten sonra nemlendiriciye hazırlamak için gerekli bir basamak olarak görüyorum. Bugün güzellik blogumun konuğu  Ziaja Manuka Tree Face Toner.  Ziaja markasından kısaca bahsetmem gerekirse; 2 eczacı tarafından kurulan Polanya menşeili bir marka. Ülkemizde kozmetik mağazalarında drugstore olarak ürünlerine ulaşabiliyoruz. Fakat markanın dermokozmetik olarak ürettiği ürünler henüz ülkemizde yok. Ziaja bildiğim kadarıyla hayvan testi yapmayan cruelty free bir marka. Ürünün ambalajı renkli ve şeffaf. İçerisinde ne kadar ürün bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ucuz plastik şişe gibi görünüyor olabilir ama kaliteli, eşit dağıtan bir fısfısa sahip. Düşmelere karşı şişe ve fısfıs oldukça dayanıklı.  Manuka Ağacı Yaprağı Özlü Tonik ' in vaadleri şu şekilde: Yağlı ve karma ciltlerde, sıkılaştırmaya ve arındırmaya yardımcı. 14 yaş üstü kişiler için uygun. Ürün etiket

AVON FAR AWAY, GLAMOUR VE INFINITY PARFÜM YORUMLARI

 Yazın son günlerinden sonbahar aylarına geçerken parfüm tercihlerimde bazı değişiklikler oluyor. İşte tamda böyle bir zamanda Avon 'un 25. yılına özel tarafıma yollanmış olan  Far Away Parfüm  çeşitlerini konuşalım mı?   Gördüğünüz gibi bu setin içinde  Far Away EDP, Glamour  ve  Infinity  olmak üzere üç farklı koku bulunmakta. Aslında seride  Far Away Gold, Bella ve Exotic Edp  adlı ürünlerde var fakat henüz onları denemedim. Her birinin kendine has akılda ve vücutta kalıcı kokuları olduğunu düşünüyorum.  FAR AWAY GLAMOUR EDP  Klasik kokuyla bundan yaklaşık 15 sene önce tanışıp şişe şişe kullanan biri olarak Far Away Edp çeşitlerini denemek beni aşırı heyecanlandırdı. Gelen üç parfümden hangisi ilk tercihin olurdu derseniz kesinlikle Far  Away Glamour EDP  derim.  Parfümü ilk sıktığım zaman Frenk üzümü belki biraz greyfurt ve portakal çiçeği karışımı bir kokunun, nergis ve vanilya ile olan harmanını hissediyorum. Bir sürü sonra biraz misk biraz paçuli kokusu... Aklıma gelen ve hi