Soğuk Kahve - Ahmet BATMAN / Destek Yayınevi #okudum

Cumartesi, Ocak 11, 2014

Güzel bir Cuamrtesi sabahı diliyorum!
Uzun zamandır okuduğum kitapları paylaşamıyordum. Eski bitirdiklerimi bir kenara ittim, sevgi dolu sözcükleriyle çoğu kişinin kalbini fetheden Ahmet Batman'ın ilk kitabı olan Soğuk Kahve'ye yer vermek istedim.
Kitap Destek Yayınlarından çıkarılmış.
Gelelim kitaba;

Sayfa Sayısı: 224

Arka Kapaktan alıntı:

Topuklu ayakkabı mı yoksa ben mi?
Bir kadını zorlayan bir soru olabilir.
'Çikolata mı ben mi?' sorusu kadar olmasa da zorlar.
Sizler topuklu ayakkabısı ayaklarını vuran kadınlarsınız.
Topuklarınızın altında kağıt mendiller var.
Bazılarınızın gözyaşlarını silen mendiller işte, yabancı değiller.
O mendiller hep canınızın yandığı yerlerde...
Çok adisiniz pembe rujlar, çekici kılıyorsunuz dudakları.

'Dünyanın en iyisi değilsin ki olsan da farketmez; ölümsüz değilsin. Hepimiz biraz eksiğiz. Kimden ne kadar eksiğiz ya da neye ne kadar geç kaldık hayatta belli değil. Belli olan şeyse; hepimiz ölmeden önce o-yalanı-yoruz. Ölmeden önce o-yalanı-arıyoruz. Hayat bildiğin kaset; başa sarıyoruz, zora gelince saklanıyoruz.
Oyalanırken bu hayatta, kitapların kahveni soğutmasını ve kendi cümlelerini cebine koyman dileğiyle, iyi yolculuklar...' diyerek başlatıyor yazar kitaba...

Kitabı bitirirken son olarak bizlere; ' Bu kitap her şeyin bir başlangıcı olabilir, sonu da... Gözlerimizin önündeki perdeleri kaldırabilir ya da hepten bizi  kör edebilir. umarım yazılarda kendinle yüzleşirsin. Bazen aşık olduğun anları, bazen lisede alnının ortasında çıkan bir sivilceyi, bazen annenin, babanın değerini bulacaksın bu yazılarda. bu kitap sensin. Hani yazsam ne güzel olur dediğin cümleleri yazdım. İçine biraz seni, biraz kendimi kattım. Tekrar tekrar okuyabilmen dileğiyle...' diyerek bitiriyor kitabını.

Benim yorumum:
Bu kitabı sevenler kadar sevmeyenlerde olmuş. Sert eleştirilere magruz bırakılacak bir ktiap değil bence. Dediği gibi bizim söyleyemediğimiz bizden kelimeleri yazmış, cümleleri bağlamadan. Günlük okunabilecek, yazımı ve dili anlaşılır, içinizi ısıtacak bir kitap. Edebi değeri çok yüksek değil belki, sonuçta bir klasikle falan karıştırmamak lazım. Sıkıldığınız zaman konulara bağımsız açıp herhangi bir sayfadan 3-5 satır okuyabilirsiniz.

Kitabı hediye eden sevgilime teşekkür ediyorum =) İkinci kitabını olan Sabah Uykum'u da alıp yorucu kitaplara ara verdiğim zaman okuyabilirim.

İnsan öğrenmeye gelir bu dünyaya, sen en son gitmeyi öğren çocuk...

Sevgiler.

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

1 yorum

  1. Ben çok sevdim o yüzden en sevdiğim kişiye hediye etmek istedim :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben