İçim Rahat Laktoz-suz Süt

Cumartesi, Mayıs 14, 2016

Laktoz İntorelansı nedir? Laktoz malabsorbiyonu - İçim Rahat Laktozsuz Süt deneyimi

Geçenlerde İçim Süt' ten yeni çıkardıkları İçim Rahat Laktozsuz Süt içeren bir paket aldım. Benim gibi sütkolik biri için sevindirici bir paket ! Küçüklüğümden beri sütü hep sevmişimdir, günde en az 2 bardak sütü oldum olası tüketiyorum. Tabi tatlılar, yemekler vs derken bizim evin süt tüketimi oldukça fazla. Bence süt girmeyen eve doktor girer desek yeridir :)
Peki, 'Laktozsuz Sütü' diğerlerinden ayıran nedir? diye soracak olursanız; temel biyolojiden birşeyler anlatalım mı? :) Laktoz, sütte bulunan disakkarit yapıdaki (glikoz +galaktoz) bir karbonhidrattır. Süt şekeri olarak bildiğimiz Laktozun parçalanmasını sağlayan enzim ise Laktaz olarak bilinir. Bazı bünyelerde karbonhidlara karşı olan absorbsiyon bozukluğu (malabsorbsiyon) diyebileceğim, laktaz malabsorbsiyonu nedeniyle bağırsaklarda yeteri kadar laktaz enzimi sentezlenemez. İnce bağırsaktaki laktaz enzim aktivitesinin bu sebepten dolayı azalması sonucuyla bağırsakta artan laktoz konsantrasyonun oluşturduğu ozmotik basınca sebep olur. Sıvı mineral dengesinin bozulmasıyla ishal gibi sıkıntılar ortaya çıktığı gibi parçalanmadan kalın bağırsağa geçen laktoz sebebi ile kalın barsak bakterileri tarafından meydana getirilen mayalanma sonucu, hidrojen gazı ortaya çıkar. Bu sebeple ishalde artışlar, şişkinlik, gaz, gibi sindirim sorunları hatta mide de kramp, bulantı, kusma gibi birçok şikayet meydana gelmekte.

Laktoz intoleransı bir alerji değildir. Alerji proteinlere karşı olan immun sistemi etkileyen farklı bir biyolojik sorundur.

Laktoz intoleransınız varsa, İçim Rahat' ın Laktozsuz sütü gibi laktozun parçalandığı ( böylelikle kana rahatlıkla karışır. ) sütleri tercih ederek yukarıda şikayetleri yaşamadan hem süt ve süt ürünleri tüketerek hafif bir gün geçirmek çok kolay! 

İçeriğindeki protein, kalsiyum ve vitaminler diğer sütlerle aynı olan İçim Rahat' ı , diyet yapanlar, hamileler ve emziren bayanlar bile rahatlıkla kullanabilir.

Diğer sütlere nazaran fiyatı bir tık yüksek olan bu ürün, enzim fiyatlarının yüksek olması sebebi ile piyasadaki normal sütlerden daha maliyetliymiş. Geçen gün Migros' ta 3.75 TL gibi bir fiyata satıldığını görmüştüm.

Merak ettiğiniz her şeyi  http://www.icim.com.tr/icimrahat/neden-sut.html ' den ayrıca http://icimdenyemekgeldi.com/ dan birçok pratik bilgiye ve tarife ulaşabilirsiniz :)

Herkese hafif günler dilerim!

Instagram: ilkecevikofficial
Twitter & Snapchat & Snupps kozmetikyorumla
PR&iletişim : melishhe@gmail.comBunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

12 yorum

 1. Ben de yeni keşfettim sürekli alıyorum :) A101'de normal sütlerle yakın bir fiyatı vardı. Bence oldukça uygun fiyatlı çok iyi yapmışlar bu ürünü çıkararak

  YanıtlaSil
 2. Çok yararlı bir bilgi olmuş, ben torku süt içiyorum genelde. Bakayım bunu da deneyeyim :) Sizi takibe aldım, siz de alırsanız sevinirim. :)

  YanıtlaSil
 3. LAKTOZSUZ süt ne derece sağlıklı onu da bir sorgulamak lazım bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer sütlerden sağlık açısından diğer sütlerden hiçbir farkı yok. Sadece laktozu sindiremeyenler için yani ( laktaz enzimi sorunu yaşayanlar için ) özel enzim ekli :)

   Sil
  2. teşekkürler bir alıp deneyeyim :)

   Sil
 4. Bilgiler için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 5. genelde torku ürünlerini tercih ediyorum. İçim ürünlerini hiç denemedim. Bir ara bakmak lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Torku' nun günlük sütü ve çikolatasını bizde beğenerek tüketiyoruz <3

   Sil
 6. laktoz intoleransı olanlar için harika bence oğlum da ara sıra içiyor bundan..

  YanıtlaSil
 7. Laktoz alerjisi için iyi gerçi benim alerjim yok ama süt siskinlik yapiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım laktoz bir karbonhdrat yani şeker. Alerji proteine karşı olur, bu nedenle laktoz alerjisi yoktur. Süt şişkinlik yapıyorsa muhtemelen laktoz intoleransın olabilir yani bu tip laktozsuz (laktozun parçalandığı) sütler senin şişkinlik sorununu giderebilir, sevgiler <3

   Sil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben