BLOG NEDİR? BLOGGER NEDİR?

Çarşamba, Ekim 25, 2017

Herkese Merhaba.

Bu yazı bir grup aktif blog yazarı tarafından hazırlanmış ortak bir yazı. Çünkü blog ve bloggerlığın ne olduğunun yanlış bilindiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Blog Yazarı arkadaşlarımızdan biri  Instagram'da "Blog nedir biliyor musunuz?" diye anket yaptı. Sonuçlar bizi çok üzdü. O yüzden kendimizce açıklamak istedik.

blog nedir? blogger nedir?

Blog Nedir?

İlk önce "Blog Nedir?" den başlayalım.
Blog; Belirli bir konuyu anlatan paylaşımların yapıldığı web tabanlı sitelerdir.  Mesela  şu an bu yazıyı okuduğunuz yerdir. Kendine ait bir adresi vardır.

Blogger Nedir? 

Blogger; Belirli bir konu hakkındaki deneyimlerini yazı ve fotoğraflarla anlatarak kişisel sitesinde yayınlayan kişidir. Bloglarımızda kimimiz gezip gördüğümüz yerleri anlatırız, kimimiz okuduğumuz kitapları, kimimiz yaptığımız makyajı kullandığımız kozmetik ürünlerini, kimimin çocuklarımızı, kimimiz hayata dair herşeyi. Sınırsızdır.

Pek kolay değildir. Çok aşamalıdır, hatta yorucu ve masraflıdır ama zevklidir. Sizlere bir blog paylaşımı için neler yaptığımızı da anlatmak isteriz.

Neyi yazacağımıza karar verdikten sonra, fotoğraflarını çekeriz. Bazen 100-150 fotoğraf içinden seçip ayırırız, düzenleriz. En az bir kaç saatimiz bununla geçer.

Yazacaklarımız farklı kişilerin deneyimini de içerecekse araştırma yaparız. Okuruz, sorarız, didikleriz.

Yazmaya başladığımızda kullandığımız dile, imlaya dikkat ederiz. Yazımız, arayan kişinin karşısına kolaylıkla çıksın diye yazı başlığını özenle seçip, etiketlerini hazırlarız. Şimdi yayına hazırız.

Yazıp yayınlamakla bitmez işimiz. Yayılsın, okunsun isteriz. Bu yüzden Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google Plus gibi sosyal paylaşım sitelerinde de blogumuza dair hesaplar açarak paylaşımlarımızı yayınlarız.

Sizin gibi bizim de vaktimiz yok aslında. Hepimizin işi, ailesi ve ihmal edemeyeceği sorumlulukları var. Blogumuzu yaşatmak, sürekliliği sağlamak için kendimizden zaman çalarız.

Bloglar Neden Önemlidir?

Bilgiler ilk ağızdan ve deneyim sahibi kişi tarafından verildiği için önemlidir. Blog yazarı yani "Blogger" deneyimini paylaştığı konuyu, tüm gerçekliğiyle anlatmaya özen gösterir çünkü emek verdiği bloguna karşı kendini sorumlu hisseder.

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde açtıkları hesaplarda, kendini Blogger olarak tanıtanlar olmaya başladı. Buna en çok Instagram'da rastlıyoruz. Herkes Instagram hesabı açabilir, istediği her konuda paylaşım yapabilir, bunu süreklilik haline getirebilir. DOĞRU OLMAYAN kişinin Instagram sayfasını BLOG zannetmesi, sadece Instagram üzerinden paylaşım yaparak da ben BLOGGER'ım demesidir.

Instagram'da sahip olunan sayfa, hesabınızdır. BLOG DEĞİLDİR.

Yapılan paylaşımlar hesap yönetimidir. BLOG YAZARI OLMAK DEĞİLDİR.

Biz bundan rahatsız olduk çünkü bir gün önce aldığı cilt bakım ürününü övüp alın aldırın diyeni de gördük, arkadaşımızın yıllardır yazdığı sitesinin adresini kendi sitesiymiş gibi firmalara yollayıp iş birliği teklif edeni de. Başka hesapların paylaştığı fotoğrafları ve yorumları kendileri almış denemiş gibi anlatanları da gördük, firmaların her paylaşımının altına "DM lütfen" yazıp ürün isteyenleri de. Bu tavır, Blogger tanımının lekelenmesi gibi gözüktü bize. Bazen Bloggerlara güvenmiyorum yazanları okuyoruz, kendi adımıza bizi üzüyor. Sosyal medya hesaplarıyla bloglarımızın bir tutulmamasını rica ediyoruz.

Yazı kalıcıdır. Kaç yıl önce yayınlanmış ve hala soru alan yayınlarımız var. Bunları gördükçe mutlu oluyoruz. Sizler yazdıklarımızı okudukça, yorum yaptıkça mutlu oluyoruz. Tek çabamız bloglarımıza sahip çıkmaya çalışmak. Biz yazmaya devam edeceğiz, lütfen sizler de desteğinizi esirgemeyin.

Sevgilerimizle.

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

14 yorum

 1. Aktif olarak kullanan sayısı azalıyor

  YanıtlaSil
 2. buna çok şey eklenebilir aslında ama güzel yazı olmuş neyin ne olduğunu anlatıyor..

  YanıtlaSil
 3. İlke hanım bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederiz. Gerçekten sizin sayfanızı ziyaret etmeden veya size sormadan hiçbir ürün almıyorum. Emeğinize teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Ne yazıkkı orada kendini blogger sananların sayisi bu kadar fazlayken bizim gibi azınlıktaki bloggerların hiç bir değeri yok. Oysa en çok emeğide biz sarfediyoruz. Umarim hakettigimiz degeri buluruz. 💕

  Hemen sitenizi takipte ediyorum :) umarm bu yazılar daha da çoğalır.

  Sevgilerimle 😆

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir paylaşım olmul teşşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. Özellikle alıntı fotoğraflar görmekten bir okuyucu olarak çok sıkıldım.Faydalı ve deneyimleyip yazılan blog yazıları bulmak biraz zor oluyor artık.Güzel bir yazı olmuş.Umarım farkındalık yaratır.

  YanıtlaSil
 7. Ellerinize sağlık, umarım hepiniz emeklerinizin karşılığını alırsınız..

  YanıtlaSil
 8. Sanki bu yazıyı başka bir blogda da görmüştüm :) teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. Emeklerinize sağlık umarım bu işi hakkıyla yapanlar kazanır :)

  YanıtlaSil
 10. Tespitler çok doğru ve yerinde olmuş, yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum, emeğinize sağlık.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 11. Çok doğru ve güzel bir tazı olmuş emeğinize sağlık❤️

  YanıtlaSil
 12. Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 13. Emek ve zaman istiyor. Kıymetini bilmek gerek.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 14. Great post dear

  Would you like follow each other? :)
  https://panidomubloguje.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben