GECE KADAR BEYAZ - EMRE KARATAŞ | KİTAP YORUMU

Perşembe, Aralık 26, 2019

trend yayınları, emre karataş, emre karataş ilk romanı, kitap önerisi, kitap blogları

Evde okumadığım çok kitap olduğu için bu yıl kendimi frenledim ve kitap alışverişi yapmayı bıraktım. Tek tük kaçamaklar yapmadım dersem yalan olur. Bu kez kitap alışverişi kaçamağını D&R 'dan alışveriş yapan eşim yapmış. Çok satanlarda görünce okuruz diye 1-2 kitap atmış. Kitabın yazarı Emre KARATAŞ ile böylelikle tanışmış oldum. Kitabı öğretmen dolabıma götürdüm, boş olduğum derslerde ve tenefüslerde zaman buldukça okudum. Aslında kafanız sakinse tek günde okunacak, dili akan bir kitap.

'' Gece Kadar Beyaz '' kitabı yazarın üçüncü kitabı ama ilk romanı. Bundan önce  Vaktidir ve Yağmur Kokulum adlı iki şiir kitabı bulunmakta. Kitap daha öncede kitaplarını almayı sevdiğim Trend Yayınevi 'nden çıkarılmış. Gelelim kitap yorumuna:

Sayfa sayısı: 224

EMRE KARATAŞ KİTAPLARI, TREND YAYINLARI, KİTAP İNCELEMESİ, KİTAP BLOGU

Arka Kapak Alıntısı:

'' Yedi kadın el bileklerinden zincire vurulmuş esir gibi bağlanmışlardı. Her birinin üzeri siyah örtülerle örtülmüş, korkunun en sinsi uçlarında beklemeye devam ediyorlardı..
Tüm bu hazırlık içlerinden tek biri içindi. 

Biri hariç hepsi buradan sağ çıkacak olmasına rağmen kalan altı kadından biri bundan sonra ölü gibi yaşayacaktı.

Perdeler açılmış, intikam sahne almış ve akreple yelkovan çıldırmıştı artık!

Bu Malik Çetin 'in tek kişilik oyunuydu!  ''

Kitabın başrol oyuncusu Malik, boks hayatında iyi yerlere gelmek isteyen bir genç. Sevdiği, kan kardeşi ve boğuşmakta olduğu yoksulluğa rağmen hayat onun içinde bir dönüm noktası sunar! Hayatı, idealleri birden sarpa sarmaya başlayınca Malik geleceğini değiştirenlerden bunun intikamını alabilmek için zeki davranmalıdır. Halen yaşarken intikamını almadan o son perdeyi kapatmaya hiçte niyeti yoktur.

Kitabın dili oldukça yalın ve akışkan. Yazarın kullandığı açık dil sayesinde kitabı hızla okuyup bitirebilirsiniz. Fakat dilinin sadeliği bir tarafa kitabın yazım türü nedeniyle kitabı çabuk anlamada zorlanabilirsiniz. Kitabı kafanızın boş olduğu bir anda okumanızı tavsiye ediyorum. Kitap senaryo tekniği kullanılarak yazılmış ve zaman atlamaları oldukça fazla. Zaman atlamalarının fazlalığı sebebi ile bazı anlar sanki farklı evrendeki aynı isimli kişinin farklı bir hayatını okuyormuşsunuz hissi geliyor. Başlangıçta verdiği karakter isim listesi okumayı birazda olsa kolaylaştırdı. Kitabın sonlarına doğru geldikçe bu his azalıyor ve zaman düğümlenmeye başlıyor.  Özellikle finalin gerçekten iyi olduğunu ve çoğu kişiyi şaşırtacağına eminim. Doktor Ceyda ve Yeşil Cemil 'in yaşadığı son, Kimyacının kimliği derken, ortadan kalkan intikam perdesi oldukça iyiydi. Kitabın son kısmında AIDS ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili güzel bilgiler ile sosyal farkındalık yapılmış olması da çok güzel.

TREND YAYINEVİ, KİTAP YORUMU, KİTAP BLOGU, KİTAP ÖZETİ, KİTAP ÖNERİSİ

Kitaptan alıntılar;

''  Üşüdüğünde uçamaz kelebekler... İnsanlar da böyledir; bir kere soğudu mu bir daha kimseye güvenemezler... ''

'' Bazen en sevdiklerin ateşle oynar ama yanan bir tek sen olursun... ''

'' O yüzden bir kelebeğin  ki kadar narinse kanatlarınız , kimin kaderine konacağınıza dikkat edin. ''

'' Ve bazı kelebekler kanatlarının şiddetiyle rüzgarda dans ederler. Bazıları ise sırf rüzgar şiddetli diye kanatlanamazlar. ''

'' ...kader öylesine cereyan eden bir şeydir ki bazen neler olabileceğini tahmin etmiş olsan bile yine de onu durduramazın. ''

'' Bazen en sevdiklerin ateşle oynar  ama yanan bir tek sen olursun. ''

'' Öyle bir şey yap ki senin öleceğine inandıkları gün sen onların cenazesine katıl. ''

'' Öp beni, bir gün değil her gün ölelim ! ''

'' Ölüm gurur yapmaz ! ''

Sonuç olarak kitabı özellikle final kısmıyla oldukça beğendim. İlk defa roman bir yazarın, ilk kitabındaki kalemin tadı böyle ise ilerde bir gün çok daha iyi şeyler okuyabiliriz diye düşünüyorum.

7.5 / 10

Bol okumalı günler dilerim !

Sevgiyle kalın.


Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir :)

1 yorum

Yorumlarınız benim için kıymetli fakat lütfen link içeren yorumlar bırakmayınız. Bu tip içerikler yayınlanmayacaktır.

İzleyiciler

Facebook'da Ben